Program Committee

  • Pragya Agarwal University College London
  • Fernando Bacao Universidade Nova de Lisboa
  • John Bateman University of Bremen
  • Jörg Baus Saarland University
  • Kate Beard-Tisdale University of Maine
  • Brandon Bennett University of Leeds
  • Roderic Bera University College London
  • Lars Bernard University of Dresden
  • Susanne Boll University of Oldenburg
  • Stefano Borgo Laboratory for Applied Ontology, Trento
  • Boyan Brodaric Geological Survey of Canada
  • Gilberto Camara INPE Brazil
  • Christophe Claramunt Naval Academy Research Institute
  • Max Craglia Joint Research Centre, Ispra
  • Matt Duckham University of Melbourne
  • Max Egenhofer University of Maine
  • Sara Fabrikant University of Zurich
  • Fred Fonseca Penn State University
  • Andrew Frank Technical University of Vienna
  • Christian Freksa University of Bremen
  • Sven Fuhrmann Texas State University
  • Mark Gahegan Penn State University
  • Chris Gold University of Glamorgan
  • Mike Goodchild University of California,Santa Barbara
  • Francis Harvey University of Leicester
  • Stephan Hirtle University of Pittsburgh
  • Piotr Jankowski San Diego State University
  • Marinos Kavouras National Technical University of Athens
  • Alexander Klippel Pennsylvania State University
  • Menno-Jan Kraak ITC, Enschede
  • Antonio Krüger University of Münster
  • Werner Kuhn University of Münster
  • Lars Kulik University of Melbourne
  • Patrick Laube University of Auckland
  • Rob Lemmens ITC, Enschede
  • Michael Lutz Joint Research Centre, Ispra
  • Harvey Miller University oif Utah
  • Daniel Montello University of California, Santa Barbara
  • Marco Painho Universidade Nova de Lisboa
  • Edzer Pebesma University of Utrecht
  • Lutz Plümer University of Bonn
  • Hardy Pundt Hochschule Harz
  • Martin Raubal University of California, Santa Barbara
  • Wolfgang Reinhardt Universität der Bundeswehr, Munich
  • Femke Reitsma Edinburgh University
  • Claus Rinner Ryerson University, Toronto
  • Andrea Rodriguez Universidad de Concepción
  • Monika Sester University of Hannover
  • Takeshi Shirabe Technical University of Vienna
  • Kathleen Stewart Hornsby University of Maine
  • Ulrich Streit University of Münster
  • Sabine Timpf University of Würzburg
  • Eleni Tomai University of Athens
  • Ignacio Torres National Autonomous University of Mexico
  • Ubbo Visser University of Bremen
  • Agnès Voisard Fraunhofer ISST and FU Berlin
  • Monica Wachowicz Wageningen University
  • Stephan Winter University of Melbourne
  • Mike Worboys University of Maine
  • Andreas Wytzisk 52° North